Description
Features:
- Model: Blitz
- Caliber: .30
- Max Velocity (Lead-Free Pellets): N/A
- Max Velocity (Lead Pellets): 730fps
- Max Energy: 53 FE
- Shots at Optimal Velocity: 100
- Stock: Advanced polymer pistol grip elevation adjustable comb adjustable butt pad. three fore stock accessory rails
- Select Fire Action – Semi- or Full-Automatic
- Fully Shrouded Precision Rifled and Choked Barrel
- Large 580cc Carbon Fiber Bottle
- Combo Scope Rail (11mm and 22mm)
- High Capacity SwingLoad Magazine
- Overall Length: 45.2″
- Barrel Length: 23″
- Weight: 8.8 lbs.
Specifications
| Barrel Length | 23" |
|---|---|
| Weight | 8.8 lbs |
| Length | 45.2" |
| Velocity | 730 fps |
| Ca_prop_65 | Yes |
| Airgun_action | Full Auto |
| Airgun_safety | Manual |
| Airgun_caliber | .30 |
| Airgun_capacity | 16 |
| Airgun_stock_type | Synthetic |
| Airgun_energy_system | PCP (Pre-Charged Pneumatic) |
| Airgun_butt_stock_style | Adjustable Buttpad |
| Airgun_projectiles_type | Pellet |


Reviews
There are no reviews yet.