Description
Features:
- Model: MOD 130S QuiteEnergy
- Caliber: .30
- Max Velocity (Lead Pellets): 590 FPS
- Max Energy: 34 FPE
- Stock: Black Synthetic With Elevation Adjustable Comb
- Synthetic Thumbhole Stock
- Adjustable Cheek Rest
- QuietEnergy Integrated Sound Moderator for Reduced Downrange Noise
- Quattro 2-Stage Adjustable Trigger
- Overall Length: 47.2″
- Barrel Length: 10.6″
- Weight: 9.6 lbs
- Rear Sights: TruGlo 0.9mm (.035″) Green – Micro Adjustable
- Front Sights: TruGlo 1.5mm (.060″) Red
Specifications
| Barrel Length | 10.6" |
|---|---|
| Weight | 9.6 lbs |
| Length | 47.2" |
| Velocity | 590 fps |
| Ca_prop_65 | Yes |
| Airgun_caliber | .30 |
| Airgun_stock_type | Synthetic |
| Airgun_butt_stock_style | Adjustable Buttpad |
| Airgun_projectiles_type | Pellet |





Reviews
There are no reviews yet.