Description
- Short range scope for air-rifles and pellet guns.
- Classic design in small package
- Air gun compatible
- Fixed Power Magnification
- Non-illuminated Reticle
- Multi-coated Lens
- Lens Covers (included)
- 3/8″ Dovetail Rings (included)
</ul
Specifications
| Material | Aluminum |
|---|---|
| Condition | New |
| Ca_prop_65 | Yes |
| Brand_family | Compact Scope |
| Optics_finish | Matte |
| Optics_reticle | Plex |
| Optics_objective | 20 |
| Optics_exit_pupil | 5mm |
| Optics_eye_relief | 2.5" |
| Optics_power_range | 4x |
| Optics_tube_diameter | 3/4" |
| Optics_windage_adjustment | Yes |
| Optics_illuminated_reticle | No |
| Optics_power_magnification | 4x |
| Optics_elevation_adjustment | Yes |
| Optics_field_of_view_@100yds | 26.2 ft |


Reviews
There are no reviews yet.