Description
- 3 watt bright CREE LED 250 lumen max output
- Bezel mounted Mode Selector Ring. You can quickly switch between high and low intensity and strobe feature. Strobe flashlight feature will disorientate your target and extend battery life
- Custom two-way steel pocket clip can be clipped onto clothing in either direction/orientation
- Push button rubber On/Off switch
- Black anodized aluminum construction
- Uses 2 CR123A lithium type battery (Included)
- 20mm weapon mount included
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Weight | 4.3 oz |
| Length | 5.25" |
| Strobe | Yes |
| Ca_prop_65 | Yes |
| Light_type | Flashlight |
| Switch_type | Button |
| Battery_type | CR123A Lithium |
| Battery_count | 2 |
| Light_output_in_lumens | 250 |





Reviews
There are no reviews yet.