Description
The DS35/TL3 is a digital night vision scope that features a 2560×1440 PARD VLEA sensor and a 2.9μm pixel pitch. It is sensitive down to .001 lux and has a 70mm focal length. The base optical magnification is 5.6x and is backed up with a 2x digital zoom. The soft silicone eye cup provides 100m of eye relief and safety from recoil. The DS35/TL3 also features the TL3 external 850nm IR illuminator torch that is effective out to 350yds. The IPS LCD display is a true 800×800 circular display that provides a viewing experience much like a traditional optical scope. There are 6 reticle styles 3 reticle colors and 4 colors modes included to make customization easy based on your personal preferences. The DS35/TL3 captures 2560×1440 .JPG photo images and 1920×1080 .mp4 video that can be saved to a 128GB removable micro SD card. Additional features include PIP mode gyroscope self-activated recording WIFI connectivity to Android or iOS mobile devices through the free PardVision app rechargeable/removable Li-Ion 18650 battery IP67 weatherproof rating to protect against dust and moisture 6000j recoil resistance and aluminum chassis. The DS35/TL3 weighs in at only 28.2 oz (800g) for lightweight portability and performance.
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Weight | 24 oz |
| Length | 13.8" |
| Warranty | Mfg 2 Year Limited |
| Condition | New |
| Ca_prop_65 | Yes |
| Waterproof | IP67 |
| Optics_type | Night Vision Rifle Scope |
| Battery_type | Lithium Ion 18650 (1) |
| Battery_count | 1 |
| Optics_finish | Anodized |
| Optics_length | 13.8" |
| Optics_fogproof | Yes |
| Battery_run_time | 8 hr |
| Country_of_origin | China |
| Optics_app_support | PardVision 2 |
| Night_vision_sensor | CMOS |
| Night_vision_display | LCD |
| Night_vision_reticle | Multiple Patterns & Color Options |
| Night_vision_bluetooth | No |
| Optics_mounting_system | Not Included |
| Night_vision_eye_relief | 100mm |
| Night_vision_resolution | 2560×1440 pixels |
| Night_vision_detect_rnge | 1200 yds |
| Night_vision_focus_range | 3m to Infinity |
| Night_vision_auto_cut-off | Yes |
| Night_vision_power_supply | USB Type-C |
| Night_vision_magnification | 5.6x |
| Night_vision_media_storage | Micro SD 128GB |
| Night_vision_op_temp_range | -22 to 131�F / -30 to 55�C |
| Night_vision_tube_diameter | 30mm |
| Night_vision_infrared_illum | Yes |
| Night_vision_video_recording | Video / Photo / Snapshot |
| Night_vision_brght_lght_cutoff | Yes |
| Night_vision_laser_rangefinder | Built-In |


Reviews
There are no reviews yet.