Description
The FT34 offers unparalleled versatility. You choose whether you want to carry it in your pocket and use it as a thermal monocular attach it to your existing optical scope or mount as a stand alone thermal sight on your rifle.
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Weight | 2.7 lbs |
| Warranty | Mfg 3 Year Limited |
| Condition | New |
| Ca_prop_65 | Yes |
| Microphone | Yes |
| Waterproof | IP67 |
| Optics_type | Thermal Clip-On |
| Battery_type | 18650 Rechargeable |
| Optics_class | Thermal Imaging |
| Thermal_netd | <25 mk |
| Battery_count | 1 |
| Optics_finish | Anodized |
| Optics_length | 6" |
| Thermal_fov_deg | 7.5� � 5.6� |
| Thermal_storage | 128 GB |
| Battery_run_time | .5 hr |
| Optics_objective | 35 |
| Thermal_pip_mode | No |
| Country_of_origin | China |
| Optics_shockproof | Yes |
| Thermal_bluetooth | No |
| Optics_app_support | PardVision |
| Thermal_cvbs_output | Yes (via USB) |
| Thermal_rangefinder | Yes |
| Thermal_scene_modes | City/Rain/Forest |
| Thermal_optics_wi-fi | Yes |
| Thermal_standby_mode | Yes |
| Thermal_detector_type | VOx (Vanadium Oxide) |
| Thermal_magnification | 1x |
| Optics_mounting_system | Dayscope Objective Lens Adapter |
| Thermal_recording_type | On-Board Video Photo and Audio |
| Optics_activation_modes | Recoil Activated |
| Thermal_imaging_palettes | 6 Color |
| Thermal_snapshot_capture | Yes |
| Thermal_sensor_resolution | 1440×1080 |
| Thermal_display_resolution | 1440 x 1080 |
| Thermal_human_detect_range | 1400 yds |
| Thermal_multi-language_menu | Yes |
| Thermal_flat_field_correction | Auto or Manual |
| Thermal_operating_temperature | -4�F to 122�F |
| Thermal_sensor_pixel_interval | 12 um |
| Thermal_display_/_monitor_type | OLED |
| Thermal_video_recording_resolution | 1024×768 |
| Thermal_sensor_frame_(refresh)_rate | 50 Hz |
| Thermal_objective_lens_(focal_length) | 35mm |




Reviews
There are no reviews yet.