Description
Now you can enjoy the combination of thermal for long-distance detection and night vision for clear identification. Run either channel independently or view them both simultaneously with the picture-in-picture feature. The first of its kind the TD provides clear target identification using thermal imaging night vision or daytime scope channels. The CMOS sensor features a ≤25mK NETD rating and 12µm pixel pitch to create clarity and high resolution in low thermal contrast conditions.
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Weight | 28.2 oz |
| Length | 13.8" |
| Warranty | Mfg 2 Year Limited |
| Condition | New |
| Ca_prop_65 | Yes |
| Waterproof | IP67 |
| Optics_type | Day/Night/Thermal Riflescope |
| Battery_type | Li-ion 21700*1 |
| Battery_count | 1 |
| Optics_finish | Anodized |
| Optics_length | 13.8" |
| Optics_fogproof | Yes |
| Battery_run_time | 6 hr |
| Country_of_origin | China |
| Optics_shockproof | Yes |
| Night_vision_sensor | CMOS |
| Night_vision_display | LCD |
| Night_vision_reticle | Multiple Patterns & Color Options |
| Night_vision_bluetooth | No |
| Optics_mounting_system | Not Included |
| Night_vision_eye_relief | 100mm |
| Night_vision_resolution | 2560×1440 pixels |
| Night_vision_focus_range | 3m to Infinity |
| Night_vision_auto_cut-off | Yes |
| Night_vision_power_supply | USB Type-C |
| Night_vision_magnification | 3.2x |
| Night_vision_media_storage | Micro SD 128GB |
| Night_vision_op_temp_range | -22 to 131�F / -30 to 55�C |
| Night_vision_tube_diameter | 30mm |
| Night_vision_infrared_illum | Yes |
| Night_vision_video_recording | Video / Photo / Snapshot |
| Night_vision_laser_rangefinder | Built-In |
| Night_vision_obective_lens_dia | 70mm |
| Night_vision_sensor_pixel_interval | 12 um |



Reviews
There are no reviews yet.