Description
Retaining the 30 mm tube design for convenient mounting the Pulsar Thermion 2 LRF 60 line comes with several major updates.
Most important are the new optics designed specifically for long-range applications. The 60-mm focal length offers enhanced optical parameters which translates into better image quality higher image detail improved detection capabilities at longer ranges and a higher base magnification than in previous models.
Pulsar also upgraded the eyepiece optics. The wide-angle design is specifically optimized for use with high-resolution micro-displays and allows for exceptional viewing comfort through an 8 mm exit pupil giving the hunter enhanced situational awareness and field control.
The new eyepiece optics have enabled Pulsar to achieve best-in-class 65 mm eye relief. Along with enhanced screen visualization this ensures the shooter’s safety with higher-caliber ammunition and familiar riflescope positioning resembling that of conventional daytime optics.
he Pulsar Thermion 2 LRF 60 line comes in three models: the Thermion 2 LRF XL60 the Thermion 2 LRF XG60 and the Thermion 2 LRF XP60. Here’s how they compare.
With its solid 4x base magnification the Thermion 2 LRF XG60 is the best option for long-range shooting precision. It’s ideal for hunting coyotes and foxing with a highly informative image even when magnified x 32 times.
For hunting in harsher weather conditions Thermion 2 LRF XP60 has the highest sensitivity which is ideal for low visibility. With its <25 mK NETD you’ll spot the smallest details even in humid conditions.
And for all-around versatility the Thermion 2 LRF XL60 with its HD resolution sensor performs well on targets big and small near and far. 2.5x base magnification and 11.7 ° field of view make this model as powerful and convenient as possible.
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Condition | New |
| Ca_prop_65 | Yes |
| Waterproof | IPX-7 |
| Optics_type | Thermal Rifle Scope |
| Brand_family | Thermion 2 |
| Optics_class | Thermal Imaging |
| Thermal_netd | <25 mk |
| Thermal_fov_deg | 14.4� |
| Thermal_storage | 64 GB |
| Battery_run_time | 7 hr |
| Thermal_eye_relief | 65mm |
| Thermal_rangefinder | Built-In with internal ballistic calculations |
| Thermal_optics_wi-fi | Yes |
| Thermal_magnification | 3-24x |
| Thermal_sensor_resolution | 640 x 480 (Uncooled) |
| Thermal_display_resolution | 2560 x 2560 |
| Thermal_human_detect_range | 2000 yds |
| Thermal_operating_temperature | -25 ? +50 C |
| Thermal_sensor_pixel_interval | 17 um |
| Thermal_display_/_monitor_type | Micro-OLED |
| Thermal_video_recording_resolution | 2560 x 2560 |
| Thermal_sensor_frame_(refresh)_rate | 50 Hz |
| Thermal_objective_lens_(focal_length) | F60/1.1 |


Reviews
There are no reviews yet.