Description
Specifications
| Action | Semi-Auto |
|---|---|
| Capacity | 30 + 1 |
| Finish | Black Hard Coat Anodized |
| Sights | Metal Flip-Up Rear |
| Stock / Frame / Grips | Collapsible / Folding Stock Six-Position Telescoping |
| Magazine | 1 30 rd. Magpul PMAG |
| Rate of Twist | 1-in-8" |

Price: $1,019.00
Out of stock
| Action | Semi-Auto |
|---|---|
| Capacity | 30 + 1 |
| Finish | Black Hard Coat Anodized |
| Sights | Metal Flip-Up Rear |
| Stock / Frame / Grips | Collapsible / Folding Stock Six-Position Telescoping |
| Magazine | 1 30 rd. Magpul PMAG |
| Rate of Twist | 1-in-8" |
| Weight | 0.41 lbs |
|---|---|
| UPC | 736676085804 |
| Manufacturer | Ruger |
| Manufacturer SKU | 8580 |
| Model | AR-556 |
| Action | Semi-Auto |
| Capacity | 30 + 1 |
| Finish | Black Hard Coat Anodized |
| Sights | Metal Flip-Up Rear |
| Brand |
Here is additional information about this product.
Here is additional information about this product.
Reviews
There are no reviews yet.