Description
This California-compliant M1A Standard Issue 7.62 rifle comes with a weatherproof black composite stock a standard-length 22″ carbon steel barrel and a military two-stage trigger. With an ambidextrous midline safety and generous unbreakable bolt handle that reciprocates with the action this is the ideal hard-use backcountry tool. Rain snow heat or hail won’t slow down this unstoppable precision firearm.
Features:
- CALIBER: .308 WIN (7.62x51mm NATO)
- COLOR: Black
- BARREL: 22″ 6-Groove Carbon Steel 1:11
- FRONT SIGHT: National Match .062″ Blade
- REAR SIGHT: Military .0690 Aperture MOA Adj. for Windage & Elevation
- STOCK: Black Composite
- TRIGGER: 2-Stage
- MUZZLE DEVICE: Muzzle Brake
- MAGAZINES: (1) 10-Round
- WEIGHT: 8 lbs 8 oz
- LENGTH: 44.33″
Specifications
| Caliber | 308 Win |
|---|---|
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Length | 22" |
| Gun_model | M1A |
| Ca_prop_65 | Yes |
| Gun_finish | Parkerized |
| Model_series | Springfield M1A |
| Stock_material | Synthetic |
| Threaded_barrel | Yes |
| Firearm_capacity | 10 |
| State_compliance | CA-California |
| Magazines_included | 1 |
| Ca_prop_65_chemical | Lead |
| Compliance_item_type | MSR |
| Compliance_msr_platform | Other |





Reviews
There are no reviews yet.